Zostań przyjacielem cerkiew.pl
PATRYK, biskup Irlandii (Swiatitiel Patrik, jepiskop Irłandskij), 17/30 marca.
Urodził się w 385 r. w Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Był synem diakona i wnukiem kapłana. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu, zajmował się tam poważnie sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii (Francji). Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa.
Patryk spędził najpierw kilka lat w Monasterze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Hermana z Auxerre. Był też podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours i znajdował się pod jego duchowym wpływem. Do Irlandii powrócił w 432 r. jako biskup misyjny.
Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności cerkiewnej. On sam prowadził bardzo surowe życie mnisze. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Zmarł prawdopodobnie w 461 r. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych „Wyznań” i „Listu do Korotyka”. Relikwie św. Patryka zostały zniszczone przez protestanckich Anglików.
W ikonografii święty przedstawiany jest w liturgicznych biskupich szatach z siwą, spiczaście zakończoną brodą. W dłoniach trzyma biskupi żezł i zwój. Niekiedy na przedstawiających go ikonach znajduje się duży kamienny brytyjski krzyż.
W sztuce zachodniej Patryk również przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego głównymi atrybutami są: liść białej koniczyny, który trzyma w dłoni oraz węże (które ponoć przepędził z Irlandii). Święty nazywany jest apostołem Irlandii. Na Zachodzie uważany jest też za patrona fryzjerów, kowali, górników, upadłych na duchu oraz opiekunem zwierząt domowych. W Cerkwi jest prawie zupełnie nieznany.
oprac. Jarosław Charkiewicz