W białostockim Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się drugie w tym roku akademickim spotkanie w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej.
W białostockim Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się drugie w tym roku akademickim spotkanie w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej. Wykład na temat "Globalizacja w świetle teologii prawosławnej" wygłosił Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jeremiasz. Arcybiskup Jeremiasz mówił o globalizacji w trzech aspektach: komunikacji, ekonomii i polityki. W każdym z nich globalizacja może stanowić ułatwienie w działalności człowieka, z drugiej jednak strony ma też negatywne konsekwencje. W przypadku środków masowej komunikacji jest to m.in. zagrożenie manipulacją (np. radio zmusza nas do ciągłego pośpiechu, telewizja narzuca konsumpcyjny styl życia). Jeśli chodzi o ekonomię Abp Jeremiasz wskazał na konieczność korekty reguł wolnego rynku, w przeciwnym razie – jak zauważył – nieuniknionym stanie się podział ludzi na dwie grupy: bogaczy i nędzarzy. Mówiąc o międzynarodowej polityce i prawie jako przykład podał m.in. próby narzucania Kościołom rozwiązań sprzecznych z ich nauką i tradycją (np. naciski na Cerkiew, by w ramach równouprawnienia kobiet, miały one wstęp na świętą Górę Atos; ponadto w polskim Sejmie jest projekt ustawy o zwalczaniu dyskryminacji we wszystkich jej przejawach i gdyby została ona przyjęta, to na jej podstawie można by było pociągnąć do odpowiedzialności karnej biskupa, który odmówi wyświęcenia na kapłana kobiety). Zatem skutki globalizacji są często, oficjalnie nawet, przez Kościół krytykowane, choć sam proces nie jest oceniany negatywnie. Abp Jeremiasz przypomniał, że stosunek Cerkwi do wielkich struktur państwowych jest pozytywny, a dążenie do tego by cała ludzkość znalazła się w obrębie jednego organizmu państwowego jest naturalne i znajduje potwierdzenie w Piśmie Świętym.
Wykład Arcybiskupa Jeremiasza można będzie usłyszeć w radiu Orthodoxia, w dwóch częciach: 25.11.03. i 26.11.03. Radio Orthodoxia nadaje swój program na częstotliwości 102,7 FM codziennie w godz. 16:00-18:00.
— Marta Sołowiej
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.