śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Polska 26 maja 2013

Warszawa: święto kaplicy akademickiej

Po raz pierwszy od momentu przekazania Cerkwi prawosławnej budynku przy ul.

Po raz pierwszy od momentu przekazania Cerkwi prawosławnej budynku przy ul. Cyryla i Metodego (2004 r.), w dniach 23 – 24 maja br. w Kaplicy Centrum Kultury Prawosławnej Warszawie, obchodzone było święto parafialne ku czci świętych patronów równym apostołom Cyrylowi i Metodemu. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa.

W tym roku mija 1150 lat od zapoczątkowania misji świętych braci na ziemiach morawskich. W tych dniach duchowo przenosimy się do Mikulczyc, malutkiej miejscowości na Morawach (kiedyś wielkim politycznym ośrodku), w której Książę Rościsław spotykał świętych Cyryla i Metodego oraz założone zostały fundamenty pierwszych słowiańskich świątyń. W wygłoszonej homilii ks. prot. Doroteusz Sawicki przedstawił znaczenie i ważność misji świętych braci: rozpoczęło się świętowanie w Warszawie 1150 -lecia od dnia rozpoczęcia słowiańskiej misji świętych Cyryla i Metodego. Misji, która przyniosła chrześcijaństwo na tereny krajów słowiańskich oraz stworzyła słowiańskie Kościoły autokefaliczne. Albowiem był to czas nie tylko misji, ale równocześnie stworzenia alfabetu słowiańskiego, czyli początek kultury krajów słowiańskich, kultury piśmiennej, kultury, którą można było zapisać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Ks. Doroteusz zwrócił uwagę na męczeński charakter ich misji: musimy pamiętać, że zapłacili za to wielką ofiarę, wielką daninę swojej krwi, a również życia.


Na zakończenie swej homilii o. Doroteusz wezwał wszystkich: pamiętajmy, że jako dzieci świętych Cyryla i Metodego mamy kontynuować ich misję albowiem wokół nas jest jeszcze wielu ludzi, którzy nie znają imienia Chrystusa. Mamy nauczać tak całe narody, jak również tych, których Bóg bezpośrednio stawia na ścieżce naszego ziemskiego życia, naszych sąsiadów, naszych współpracowników, naszych przyjaciół, to nasze zadanie; zadanie Cyryla i Metodego XXI wieku. Na zakończenie nabożeństwa metropolita Sawa pozdrowił wszystkich zebranych z okazji "wszechsłowiańskiego święta". Święta, które obchodzą wszyscy ci, którzy używają języka słowiańskiego: Pozdrawiam z okazji pierwszego święta w tej świątyni poświęconej pamięci świętych Cyryla i Metodego. Razem z tą świątynią świętuje nasza ulica, która jest nazwana w cześć tych świętych. Dlatego też jest u nas wiele duchowej radości. Tej radości dostarczyli nam święci, którzy przybyli na nasze ziemie i pozostawili nam alfabet, który wykorzystujemy w nabożeństwach do dnia dzisiejszego. Naszym obowiązkiem jest, by to co otrzymaliśmy od naszych przodków, od apostołów kontynuować. W szczególności dotyczy to tych, którzy chcą naśladować apostołów Cyryla i Metodego, jako głosicieli wiary Chrystusowej, wiary prawosławnej. Niekiedy należy przejść przez trud prześladowania, by królestwo Niebieskie rozrastało się.

fot. Piotr Falkowski

za: orthodox.pl

— ks. Mirosław Lewczak

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →