W niedzielę, 11 listopada, w Koszycach arcybiskup michałowski i koszycki Jerzy odprawił pierwsze nabożeństwo w cerkwi diecezjalnej pw.
W niedzielę, 11 listopada, w Koszycach arcybiskup michałowski i koszycki Jerzy odprawił pierwsze nabożeństwo w cerkwi diecezjalnej pw. św. Jana Miłościwego, którego pamięć liturgiczną Cerkiew wspomina tego dnia.
Prawosławna parafia w Koszycach, największa liczbowo prawosławna wspólnota w Słowacji, pozostawała przez 22 lata bez świątyni. W 1990 r., decyzją państwa, prawosławni, którzy stanowią 1% populacji (ok. 50 tys. wiernych), byli zmuszeni do oddania wszystkich cerkwi grekokatolikom (ok. 220 tys. wiernych, 4,1% populacji). Od 1990 r. prawosławni, mimo licznych trudności ekonomicznych, wybudowali ok. 130 cerkwi w całej Słowacji.
Z względu na ciągłe odmowy i brak stosownych pozwoleń, budowa koszyckiej świątyni rozpoczęła się dopiero sześć lat temu. Budowie cerkwi bardzo silnie przeciwstawiali się okoliczni mieszkańcy. Do czasu wybudowania nowej cerkwi prawosławni parafianie korzystali z podziemnego pomieszczenia, przystosowanego do potrzeb liturgicznych, wynajmowanego od ratusza w Koszycach.
Nowa cerkiew będzie na pewno ważnym miejscem, także pielgrzymkowym, dla prawosławnych Słowaków. W świątyni oprócz cząsteczki relikwii św. Jana Miłościwego znajdują się także cząsteczki relikwii św.św. Jana Złotoustego, Ambrożego z Mediolanu, Jerzego z Cypru, Maksyma Gorlickiego i króla Węgier Stefana.
W chwili obecnej cerkiew posiada wszystko, co niezbędne do sprawowania nabożeństw. Brakuje m.in. tronu biskupiego, ikon w ikonostasie. Przewiduje się, że uroczyste poświęcenie świątyni odbędzie się latem 2013 r.
Źródło: amen.gr Zdjęcia za: amen.gr
— Rafał Wawreniuk
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.