W dniach od 27 do 29 listopada w Montrealu odbywa się międzyrządowa konferencja pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, na której omawiane są problemy ocieplania się klimatu ziemskiego.
W dniach od 27 do 29 listopada w Montrealu odbywa się międzyrządowa konferencja pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, na której omawiane są problemy ocieplania się klimatu ziemskiego. W obradach uczestniczą przedstawiciele 180 państw członków ONZ. Na konferencję przybyło również osiemdziesięciu przedstawicieli Światowej Rady Kościołów. Przywieźli oni posłanie patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I do uczestników konferencji.
Patriarcha podkreślił w swoim liście, że zmiany klimatyczne są czymś więcej, niż tylko sprawą zachowania środowiska naturalnego w niepogorszonym stanie. Są one nade wszystko problemem moralnym i duchowym całej ludzkości. Aby uniknąć dalszej degradacji ziemi, należy natychmiast podjąć radykalne kroki, aby zmniejszyć emisję gazów mającą swoje źródło w trudnym do wytłumaczenia stylu życia, który obrali współcześni ludzie.
Dalsze podążanie drogą w kierunku katastrofy w przekonaniu patriarchy Bartłomieja I jest nie tylko przejawem głupoty, ale niemalże samobójczym dążeniem do unicestwienia ziemi, którą wszyscy zamieszkujemy, z której czerpiemy radość i którą się cieszymy.
Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia często zabiera głos w kwestiach dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Każdego roku w dniu 1 września – który przez jego poprzednika został ustanowiony Dniem Modlitwy o Ochronę Środowiska Naturalnego Patriarcha Bartłomiej I wystosowuje przesłanie, w którym porusza zagadnienia dotyczące ekologii.
Za swój wkład w ochronę środowiska był on wielokrotnie nagradzany. Przed tygodniem m. in. otrzymał tytuł doktora honoris causa najstarszego we Włoszech uniwersytetu, w Bolonii za „wrażliwość, jaką wykazał w staraniach o ochronę środowiska” (z komunikatu wydanego przez uniwersytet boloński).
na podstawie ecupatria.org
Treść przesłanie Bartłomieja I na Dzień Modlitwy o Ochronę Środowiska Naturalnego w roku 2004 dostępna jest tutaj
— Szymon Krzyszczuk
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.