czw, 13 sie (31 lip) czwartek, 13 sie (31 lip) 2026 roku juliański
Kalendarz →
Świat 10 stycznia 2013

Spotkanie dwóch patriarchów Teodorów

We wtorek, 25 grudnia 2012 roku, w siedzibie greckiego patriarchatu Aleksandrii miało miejsce spotkanie dwóch patriarchów, którzy noszą imię Teodora II – greckiego zwierzchnika Cerkwi aleksandryjskiej oraz nowego papieża koptyjskiego.

We wtorek, 25 grudnia 2012 roku, w siedzibie greckiego patriarchatu Aleksandrii miało miejsce spotkanie dwóch patriarchów, którzy noszą imię Teodora II – greckiego zwierzchnika Cerkwi aleksandryjskiej oraz nowego papieża koptyjskiego. Po kilku wiekach, a zarazem po raz czwarty w historii, dwóch współczesnych sobie ortodoksyjnych papieży Aleksandrii ma takie samo imię. Do podziału na Kościoły prawosławne („Eastern Orthodox”) i Ortodoksyjno Orientalne („Oriental Orthodox”), do których zalicza się Cerkiew koptyjska, doszło w V wieku w wyniku sporu na tle politycznym i nieporozumień językowych, choć oficjalnym powodem było oskarżenie orientalnych prawosławnych o herezję monofizytyzmu. Dopiero po upływie kilku stuleci okazało się ono niesłuszne, jednakże do oficjalnego zjednoczenia wciąż nie doszło, choć na poziomie parafialnym istnieje jedność eucharystyczna pomiędzy obydwiema grupami Cerkwi.

Spotkanie papieży bardzo zainteresowało egipskie media, przedstawiciele których tłumnie się stawili tego dnia w patriarszej rezydencji. Na wstępie papież koptyjski złożył świąteczne życzenia swemu greckiemu odpowiednikowi, gdyż Prawosławny Kościół Aleksandrii posługuje się, w przeciwieństwie do koptyjskiej Cerkwi, nowym stylem. Potem obydwaj zwierzchnicy przeszli już do rozmowy na ważne i konkretne tematy.

W trakcie spotkania, które przebiegało w ciepłej atmosferze, patriarchowie ogólnikowo omówili nie zawsze prostą historię relacji pomiędzy obydwoma Kościołami, a następnie, już szczegółowo, przedyskutowali obecną ich działalność na terenie zarówno Egiptu, jak i całej Afryki (obydwa Kościoły aktywnie prowadzą tam misje). Patriarcha grecki podkreślił, jak ważnym i korzystnym dla obydwu Cerkwi byłby rozdział egipskiego państwa od religii – islamu. Z kolei papież koptyjski wyraził nadzieję na przyszłe zacieśnienie więzi pomiędzy obydwoma Kościołami, które powinno się, według niego, opierać na bezinteresowności i wzajemnym zrozumieniu, którego zabrakło 1500 lat temu.

Na podstawie: patriarchateofalexandria.com

— Dominika Kovačević

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze ze świata

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →