Dzięki imigrantom z Rumunii prawosławie jest drugą pod względem wielkości wspólnotą wyznaniową we Włoszech po katolicyzmie.
Dzięki imigrantom z Rumunii prawosławie jest drugą pod względem wielkości wspólnotą wyznaniową we Włoszech po katolicyzmie. Informuje o tym dziennik „La Repubblica”, powołując się, m.in. na dane konferencji biskupów.
Do niedawna największą mniejszością religijną byli muzułmanie. Według ostatniego rocznika Caritas za rok 2012, było ich 1 mln 650 tysięcy.
Jednakże, jak twierdzą rozmaite źródła, prawosławnych jest dziś już o 50 tysięcy więcej. Rumuni stanowią obecnie jedną piątą mieszkających we Włoszech imigrantów. Ich opiekun duchowy, biskup Siluan Span, zabiega o formalne porozumienie z państwem włoskim, na mocy którego wspólnota prawosławna mogłaby korzystać z funduszu ośmiu promili, którego głównym beneficjentem jest Kościół rzymskokatolicki. Dostęp do niego ma już włoska archidiecezja prawosławna, podlegająca Patriarchatowi Konstantynopola.
ekai.pl
— Paweł Karczewski
Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.