śr, 12 sie (30 lip) środa, 12 sie (30 lip) 2026 roku juliański | dzień postny post
Kalendarz →
Świat 6 maja 2014

Zwierzchnik fińskiej Cerkwi z wizytą w Ziemi Świętej

Dwudziestego dziewiątego kwietnia zwierzchnik Fińskiego Autonomicznego Kościoła Prawosławnego - arcybiskup Karelii i całej Finlandii Leo – wraz z pięcioosobową delegacja przybył do Palestyny z kilkudniową wizytą.

Dwudziestego dziewiątego kwietnia zwierzchnik Fińskiego Autonomicznego Kościoła Prawosławnego - arcybiskup Karelii i całej Finlandii Leo – wraz z pięcioosobową delegacja przybył do Palestyny z kilkudniową wizytą.

Pierwszym punktem tej podróży były spotkania z kilkoma hierarchami Patriarchatu Jerozolimy, ambasadorem Finlandii w Izraelu oraz prawosławnymi mieszkańcami Świętego Miasta.
Wieczorem władyka udał się do Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie przy Grobie Chrystusowym odczytał Ewangelię Zmartwychwstania w języku fińskim, po czym miało miejsce nabożeństwo doksologii – modlitewnego przywitania hierarchy innej Cerkwi lokalnej. Po tym zwierzchnik Cerkwi jerozolimskiej, patriarcha Teofil III, wygłosił słowo powitalne, po czym swoje przemówienie miał arcybiskup Leo, który zapewnił o swoich modlitwach o pokój dla Bliskiego Wschodu oraz o łaskę sił dla pracy duszpasterskiej obydwu Cerkwi tego krwawiącego regionu: jerozolimskiej właśnie oraz sąsiedniej – antiocheńskiej.

Na koniec dnia w siedzibie patriarchatu odbyła się uroczystość wręczenie arcybiskupowi Leo Wielkiego Krzyża Książęcego Zakonu Świętego Grobu w ramach uznania za jego działalność na rzecz Cerkwi, sprawiedliwości i pokoju. Gościowi podarowano również panagię, ten natomiast wręczył patriarsze Teofilowi kopię cudotwórczej ikony Bogurodzicy z monastery Wałaam w Finlandii, która nosi miano „Jerozolimskiej”.

Następnego dnia zwierzchnik fińskiej Cerkwi udał się do Betlejem, gdzie w Bazylice Narodzenia również odbyła się doksologia, a także w Grocie Narodzenia odczytał fragment Ewangelii po fińsku mówiący o narodzinach Chrystusa. Po tym spotkał się on z lokalnymi władzami oraz wiernymi. Dzień zakończył się wizytą w monasterze św. Saby na judejskiej pustyni, monasterze w wiosce Pasterzy oraz monasterze proroka Eliasza.

Z kolei pierwszego maja hierarcha udał się do Galilei, by modlić się w tamtejszych monasterach i spotkać się z ich mnichami – tu jednym z najważniejszych momentów była doksologia w Nazarecie oraz pobyt na Świętej Górze Tabor. Kolejnego dnia arcybiskup spotkał się z prawosławnymi Palestyńczykami zamieszkującymi Jerycho, a także udał się nad rzekę Jordan – miejsce, gdzie był ochrzczony Chrystus.

Wizyta zakończyła się w sobotę, 3 maja, pielgrzymką do pozostałych ważnych miejsc w samej Jerozolimie – tych związanych z działalnością Zbawiciela, jak i tych współczesnych, jak np. seminarium Patriarchatu.

Relacja video z doksologii w Jerozolimie oraz ceremonii w siedzibie patriarchatu

Na podstawie: jp-newsgate.net

— Dominika Kovačević

Przekaż wsparcie na rozwój serwisu cerkiew.pl

Zostań przyjacielem cerkiew.pl

Stałe wsparcie daje nam stabilność i możliwość realizacji nowych inicjatyw.

Najnowsze z Polski

wszystkie →

Najnowsza publicystyka

wszystkie →