Zostań przyjacielem cerkiew.pl
MAKSYM GORLICKI, kapłan, męczennik (Swiaszczennomuczenik Maksim Sandowicz, Gorlickij), 6 września.
Urodził się w 1886 r. w Żdyni w Galicji (ówczesny zabór austriacki). Był synem cerkiewnego psalmisty. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do klasztoru bazylianów, lecz rozczarowany poziomem życia duchowego opuścił go i przeniósł się do słynącego z wysokiego poziomu duchowego prawosławnego Monasteru Poczajowskiego.
Z błogosławieństwa miejscowego biskupa i przełożonego wspólnoty Maksyma skierowano do seminarium duchownego w Żytomierzu. Po jego ukończeniu ożenił się i w 1911 r. przyjął święcenia kapłańskie. Objął wówczas pierwszą swą parafię w miejscowości Grab.
W 1912 r. nieustannie prześladowany przez władze austriackie za odprawianie Świętej Liturgii został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Po trwającym dwa lata pobycie w lwowskim więzieniu i głośnym procesie został uniewinniony. Wkrótce jednak wybuchła wojna między Austrią i Rosją i ponownie znalazł się w więzieniu. 6 września 1914 r. wojskowy sąd powiatowy bez udowodnienia winy skazał ojca Maksyma na karę śmierci przez rozstrzelanie. Ofiarę wyprowadzono, ustawiono pod ścianą, a na piersi kredą zaznaczono serce. Gdy padła salwa, święty miał na ustach słowa: "Niech żyje Ruś i Święte Prawosławie!".
Maksym Sandowicz został kanonizowany przez Kościół prawosławny w Polsce we wrześniu 1994 r. Uroczystości odbyły się w Gorlicach i Żdyni. Zgromadziły duchowieństwo i wiernych z Polski, Kanady, Słowacji, Ukrainy i USA. Jest jednym z nielicznych świętych prawosławnych pochodzących z terenów obecnej Polski, gdzie też jego kult jest największy.
Na ikonach święty przedstawiany jest jako mężczyzna w sile wieku, z bujnymi kasztanowymi włosami i krótką brodą. Odziany jest w czerwone liturgiczne szaty z krzyżem na piersi. W prawej dłoni trzyma krzyż, a w lewej Ewangelię.
Imię Maksym pochodzi od łacińskiego przymiotnika maximus - "największy".
opr. Jarosław Charkiewicz