Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy

Zdjęcie Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy

Święto Opieki Matki Bożej (Pokrowa Preswiatoj Bogorodicy) - 1/14 października - to wspomnienie wydarzenia, które miało miejsce w czasach panowania imperatora Lwa VI Filozofa w roku 910.

W świątyni w Błachernach, w Konstantynopolu, w której przechowywana była szata Matki Bożej, na niedzielne nabożeństwo całonocnego czuwania przybyli m.in. św. Andrzej i uczeń jego, Epifaniusz. Tam też ukazała im się Bogurodzica w otoczeniu proroków, apostołów i aniołów, modląca się za grzeszny świat i pokrywająca swym omoforionem obecnych w cerkwi ludzi. Objawienie to poruszyło wiernych i napełniło nadzieją, bowiem Imperium Bizantyjskie znajdowało się w trudnej sytuacji - grabione przez Saracenów, rozrywane od środka waśniami nie tylko świeckimi, potrzebowało pomocy i konsolidacji.

Ciekawostką niech będzie fakt, że w kalendarzu greckim tego święta nie znajdziemy, a zaszczyt wprowadzenia obchodów Pokrowa do kalendarza przypadł w udziale Kościołowi rosyjskiemu.*

Na podst. "Dni Bogosłużenija Prawosławnoj Cerkwi" aut. G.S.Debolskij

*W greckim kalendarzu święto Opieki Maki Bożej (Αγίας Σκέπης Θεοτόκου) zostało przeniesione na 28 października. Jest to dzień wolny od pracy (państwowe święto "Ochi" - "Nie" upamiętniające odmowę kapitulacji podczas II wojny światowej). Niestety wiele źródeł rosyjskojęzycznych zapomina o tym wspomnieć.

opr. o. Mariusz Synak i Piotr Makal