Cyryl, biskup Turowa (1183)

CYRYL, biskup Turowa (Swiatitiel Kiriłł, jepiskop Turowskij), 28 kwietnia/11 maja i trzecia niedziela po Pięćdziesiątnicy (Sobór świętych białoruskich).

Urodził się w latach trzydziestych XII w. w Turowie w bogatej rodzinie. Od greckich nauczycieli otrzymał wspaniałą edukację.

Po uzyskaniu pełnoletności Cyryl wyrzekł się majątku po rodzicach i złożył śluby zakonne w Monasterze Borysa i Gleba w Turowie. Przebywając tam w poście i modlitwie, odznaczał się wielkim posłuszeństwem i mądrością. Po pewnym czasie zdecydował się na samotny tryb życia. Doskonaląc swe życie duchowe napisał wiele prac teologicznych. Jego mądrość i świętość życia przyciągała zarówno mnichów jak i ludzi świeckich.

Wkrótce Cyryla wybrano biskupem. Jako hierarcha napisał szereg listów w obronie wiary prawosławnej przed herezjami. Umiejętnie zarządzał diecezją. Troszczył się o odpowiednie wykształcenie duchownych, stan świątyń, otaczał opieką monastery.

Po pewnym czasie zrezygnował z godności biskupa i całkowicie oddał się pisaniu prac teologicznych. Prawdopodobnie napisał "Słowa" na wszystkie roczne święta cerkiewne, z których tylko część zachowała się do naszych czasów. Przetrwały też jego dwadzieścia cztery modlitwy, kanon pokutny oraz dwanaście kazań poświęconych najważniejszym świętom i życiu monastycznemu. O znaczeniu i wartości napisanych przez świętego utworów świadczy fakt, iż współcześni mu nazwali go "Ruskim Złotoustym". Swe ziemskie życie zakończył w 1183 r.

Św. Cyryl cieszy się sławą jednego z największych świętych ruskich pierwszych wieków chrześcijaństwa na Rusi. Szczególną czcią darzą go Białorusini.

Święty ukazywany jest na ikonach w typowym, bogato zdobionym stroju biskupim, z mitrą na głowie. Prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma księgę. Najczęściej spotykamy go na ikonach "Soboru świętych białoruskich".

Imię Cyryl pochodzi od greckiego wyrazu kyrios- "pan" (także w znaczeniu Pan Bóg). Niektórzy wywodzą je od perskiego słowa oznaczającego "słońce".

opr. Jarosław Charkiewicz