Terapont, biskup Sardyki (II)

TERAPONT, biskup Sardes (w Lidii, Azja Mniejsza), męczennik (Swiaszczennomuczenik Fierapont, jepiskop Sardijskij), 27 maja/ 9 czerwca, zm. III w.

Święty został zamęczony za Chrystusa w III wieku. Wykonując swoje pasterskie obowiązki, Terapont oświecił wiarą chrześcijańską i ochrzcił licznych pogan - Greków. Za swoje czyny stanął przed sądem władcy Juliana, gdzie nieustraszenie wyjawił, że jest chrześcijańskim biskupem. Wrzucono go do lochu, gdzie przez długi czas męczono głodem i pragnieniem, w końcu wydano okrutnym dręczeniom, jednak męki nie zachwiały w wierze mężnego wyznawcę Chrystusa. W kajdanach prowadzono go do miasta Sinaon we Frygii, a stamtąd do Ankiry. W tych miastach znów go torturowano. Po tym przyprowadzono świętego nad rzekę Astale, gdzie obnażono i rozciągnięto krzyżem na ziemi. Przywiązano do czterech zaostrzonych kołków wbitych w ziemię i okrutnie zbito.

Po tych męczeniach cięrpiętnika Chrystusowego przyprowadzono do krainy biskupstwa Satalii, która była częścią metropolii Sardes i to tu właśnie po długim katowaniu święty Terapont zakończył swój męczeński żywot. Wyschłe kołki, do których był przywiązany święty, nasycone jego krwią dały zielone kiełki i wyrosły z nich dorodne drzewa. Ich liście miały uzdawiające właściwości i wielu otrzymało dzięki nim uzdrowienie.

Imię Terapont pochodzi z greki i oznacza "czciciel, sługa".

opr. Tomasz Sulima