Eufrazja (303)

EUFRAZJA z Nikomedii, męczennica dziewica (Muczenica Jewfrasija Nikomidijskaja, diewa), 19 stycznia/1 lutego, zm. 303

Urodziła się w Nikomedii w znanej rodzinie, wyróżniała się urodą i była chrześcijanką. W czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Maksymiana władca miasta próbował zmusić Eufrazję do złożenia ofiary bożkom, jednak gdy ta odmówiła, rozkazał bić, następnie oddał żołnierzowi na pohańbienie. Święta gorliwie modliła się do Pana Boga, by zachował jej dziewictwo i została wysłuchana.

Święta zaproponowała rycerzowi pomoc w znalezieniu ziela, które uchroni go od nieprzyjacielskiej broni oraz śmierci. Jednak ziele, jak wyjaśniała, będzie miało swą moc jedynie gdy zostanie pozyskane od dziewicy. Żołnierz uwierzył Eufrazji idąc z nią do ogrodu. Święta narwała ziela, które miała pod ręką i zaproponowała mu wypróbowanie na sobie. Położyła je sobie na szyi i poleciła żołnierzowi by uderzył w to miejsce mieczem. Ten wykonał jej prośbę, a mądra dziewica oddała swego ducha Bogu, zachowując czyste dziewictwo.

Eufrazja to imię pochodzenia greckiego, eu — "dobrze" i phrasis — "wysławianie się, wymowa", oznacza osobę "elokwentną, wymowną, pięknie wypowiadającą się"

opr. Tomasz Sulima