Warsonofiusz z Optiny (1913)

Zdjęcie przedstwiającego postać św. Warsonofiusz z Optiny (1913)

WARSONOFIUSZ Z OPTINY, mnich (Prepodobnyj Warsonofij Optinskij), 1/14 kwietnia i 11/24 października (Sobór starców z Optiny).

Kierował skitem Pustelni Optińskiej w czasach, gdy starcami byli tam Józef i Anatol Starszy.

Paweł (świeckie imię Warsonofiusza) Plichankow urodził się w 1845 r. w dworzańskiej rodzinie. Ukończył szkołę kadetów w Połocku, wstąpił do wojska i dosłużył się rangi pułkownika. Pewnego razu, gdy zachorował na zapalenie płuc i przeczuwał zbliżającą się śmierć, miał widzenie, w którym głos polecił mu udać się do Pustelni Optińskiej. Ku powszechnemu zdumieniu szybko wyzdrowiał, zrezygnował ze służby w wojsku i wyjechał do pustelni. W 1891 r. przyjęto go do skitu i od razu poręczono obowiązki brata posługującego starca Nektariusza. Mnich spędził przy nim dziesięć lat, przechodząc wszystkie szczeble zakonnego życia.

Od 1903 r. Paweł, będąc już hieromnichem Warsonofiuszem, został pomocnikiem starca Józefa i duchowym opiekunem Monasteru Szamordzińskiego. W międzyczasie, w latach wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905 r., został oddelegowany do wojskowego szpitala na Dalekim Wschodzie. Po powrocie w 1907 r. powierzono mu kierowanie skitem i duchową opieką nad braćmi oraz pielgrzymami. Przyjmował ich praktycznie nieustannie. Porad duchowych udzielał również poprzez przebogatą korespondencję - przeszło cztery tysiące listów rocznie. Tylko każdy czwartek był zarezerwowany wyłącznie dla miejscowych mnichów, którzy tego dnia przybywali do starca na tzw. "wyznawanie myśli".

W 1912 r. starca bezpodstawnie oskarżono i przeniesiono do Monasteru Gołutwińskiego. Tam zmarł 1 kwietnia 1913 r. Za zgodą Świętego Synodu jego ciało przewieziono do Pustelni Optińskiej i pochowano obok innych starców. 26 lipca 1996 r. został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Jego kult ma charakter lokalny.

W ikonografii święty przedstawiany jest jako stary mężczyzna w habicie mnicha i epitrachelionie na szyi, z modlitewnie uniesionymi rękoma. Ma spadające na ramiona, siwe włosy i średniej długości lecz rozdwojoną u dołu brodę. Najczęściej spotykany jest na ikonach "Soboru starców z Optiny".

oprac. Jarosław Charkiewicz